Strona główna

Jaką kuwetę dla kota wybrać?

Kot przebywający w domu powinien mieć dostęp nie tylko do zabawek oraz pełnowartościowej karmy, ale również wyposażenia, które pozwoli na chwilę prywatności. Wiele osób sprawujących opiekę nad zwierzakiem zastanawia się, jaką dokładnie kuwetę dla kota wybrać, aby akcesorium zapewniało pupilowi pełen komfort. Jeżeli również należysz do tego grona, bez wątpienia nasze porady w tym kontekście będą dla Ciebie interesujące.


Dlaczego odpowiedni wybór kuwety jest tak istotny?

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważną kwestią jest odpowiedni dobór kuwety dla kota. Wyposażenie to jest wykorzystywane przez zwierzaka każdego dnia – z tego względu powinno być maksymalnie komfortowe i przystosowane do potrzeb pupila. W przeciwnym wypadku czworonożny przyjaciel może niechętnie podchodzić do wyposażenia, załatwiając swoje potrzeby w innych, nieprzeznaczonych do tego miejscach. Często zdarza się, że kuweta dla kota jest odpowiednia, jednak umieszczona w złej lokalizacji. Pamiętaj, że pupile ogromnie cenią prywatność i wymagają delikatnego podejścia. Jeżeli więc z jakiegoś powodu zwierzak unika kuwety, problemem może być jej niewłaściwe umiejscowienie, na przykład w ruchliwym salonie lub sypialni. Oczywiście pamiętaj, że dosłownie każdy osobnik jest inny i inaczej się zachowuje. Dlatego zarówno dobór kuwety dla kota, jak i jej umiejscowienie to kwestia silnie indywidualna. Jeśli jednak Twój pupil ciągle przejawia problemy z odpowiednim stosowaniem takiego przedmiotu, zastanów się, czy:

  • Kuweta jest odpowiednie często i dokładnie czyszczona? Jeżeli nie pupil może niechętnie do niej podchodzić, szukając lepszego miejsca, które będzie intymne, ale przede wszystkim czyste.
  • Każdy kot ma swoją kuwetę? Jeśli opiekujesz się kilkoma zwierzętami, postaraj się umieścić w mieszkaniu jedną kuwetę więcej. Jeżeli tego nie zrobisz, pupile prawdopodobnie nie będą chciały z nich korzystać. Na dodatek mała liczba kuwet w przypadku wielu kotów sprawia, że przedmioty mogą być szybko zabrudzone, co nie będzie zachęcać czworonoga do skorzystania.
  • Czy w kuwecie znajduje się odpowiedni żwirek w rozsądnej ilości? Zarówno zbyt gruba, jak i nadmiernie uboga ściółka mogą być źródłem problemów. Koty bardzo często szukają miejsc estetycznych, ale zarazem wygodnych. To dlatego mogą załatwiać swoje potrzeby na dywanie, czy ziemi doniczkowej. Jeżeli chcesz temu zapobiec, przygotuj w kuwecie odpowiednią ilość żwirku o delikatnej fakturze.

Jaka kuweta będzie najlepsza?

Wybierając kuwetę dla kota, przede wszystkim zastanów się, jaki rozmiar wyposażenia będzie odpowiedni. Lepiej, aby przedmiot był odrobinę większy i zapewniał zwierzakowi swobodę, zamiast być zbyt mały. Jednak bez względu na wybór pamiętaj, aby przede wszystkim wyposażenie ulokować w miejscu intymnym. Tylko wtedy pupil poczuje się na tyle swobodnie, aby załatwić swoje sprawy. Jednocześnie nie możesz zapominać o odpowiedniej pielęgnacji kuwety dla kota. Ważne jest codzienne zgarnianie odpadów, natomiast kompleksowemu czyszczeniu wyposażenie możesz poddawać co jakiś dłuższy czas, na przykład tydzień lub dwa tygodnie, zależnie od stopnia zabrudzenia. Szukając odpowiedniego modelu, możesz zdecydować się na wariant, który kolorystycznie będzie dostosowany do stylistyki pomieszczenia. Wówczas kuweta dla kota nie będzie rzucać się w oczy.

Kuweta odkryta czy zamknięta?

Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze – kuweta odkryta czy zamknięta (czyli kryta). Oba rodzaje wyposażenia posiadają odrębną charakterystykę. Z tego względu żaden typ kuwety dla kota nie jest gorszy lub lepszy, po prostu poszczególne warianty lepiej sprawdzają się w innych sytuacjach.

Zacznijmy od modeli krytych. To kuwety zamknięte wyposażone w specjalne wejście. Ich podstawowym atutem jest gwarancja intymności zwierzakowi ze względu na swoją konstrukcję. Dzięki temu wyposażenie szczególnie dobrze sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie znalezienie dedykowanego miejsca dla pupila jest po prostu utrudnione. W takim przypadku czworonożny przyjaciel skorzysta z kuwety zamkniętej, gdzie poczuje się w pełni komfortowo. Jednocześnie warianty te są bardzo proste w transporcie, a dzięki specjalnemu uchwytowi mogą być z łatwością noszone w rękach. Pamiętajmy, że wybierając kuwetę zamkniętą, należy wybrać wystarczająco duży model, który pozwoli zwierzakowi na swobodne obrócenie się. Najwygodniejsze będą modele z otwieraną do góry klapką typu flip.

Oczywiście to nie wszystko. Jeżeli możesz umieścić wyposażenie w miejscu cichym i spokojnym, bez wątpienia w Twoim domu doskonale sprawdzą się kuwety otwarte. To akcesoria, które mogą mieć charakter składany – dostępne są również modele owalne. Wystarczy uzupełnić je żwirkiem, a następnie ulokować w odpowiednim miejscu. Zależnie od rozmiaru, wyposażenie to może być przystosowane do potrzeb kotów małych, średnich i dużych. Dzięki niewielkiej wysokości wchodzenie i korzystanie z kuwety otwartej jest bardzo proste, co z pewnością spodoba się każdemu zwierzakowi. Jeżeli chcesz posiadać w swoim domu przedmiot będący szczególnie łatwy w czyszczeniu, wybierz wariant wykonany z plastiku. Materiał ten nie pochłania zapachów, a każdy brud może być usunięty z ogromną łatwością.  Ważne, by akcesorium posiadało rant zabezpieczający przed wypadaniem żwirku, kiedy kot kopie w kuwecie. Jeżeli jednak często podróżujesz, pomyśl o składanej kuwecie otwartej. Wybór należy do Ciebie!

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.