Strona główna

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Koty to niezwykle czyste zwierzęta – z tego powodu wiele osób upodobało sobie ja za towarzyszy życia. Choć są niezrównane w pielęgnacji swojego futerka, to należy pamiętać, że bez nauki czystości, zwierzę będzie się załatwiać, gdzie popadnie. To z kolei spowoduje frustracje i dyskomfort wśród wszystkich domowników. Dowiedz się, jak szynko nauczyć kota korzystać z kuwety.

Kiedy rozpocząć naukę czystości u kota?

Właśnie adoptowałeś małe kocie lub planujesz to zrobić? Zadbaj zatem o stworzenie odpowiedniego miejsca dla niego. Niezbędne okaże się zamówienie odpowiedniej kuwety dla kotów. Wynika to z tego, że już pierwszego dnia powinieneś uczyć zwierzaka czystości. W ten sposób maluch znacznie szybciej będzie umiał załatwić swoje potrzeby, bez ryzyka zrobienia przy tym bałaganu. Warto wiedzieć, że niektóre kocięta potrafią już to robić, gdyż nauczyły się tego, naśladując swoją mamę. Jeśli jednak Twój junior nie ma tych zdolności, na Tobie spoczywa obowiązek nauczenia go sikać w kuwecie.

Jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety?

Pierwsze kroki w nauce korzystania małego kota z kuwety, wcale nie muszą być trudne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek.

  • Wybierz odpowiednią kuwetę

Zanim zaczniesz naukę czystości u malucha, zastanów się, czy wybrałeś odpowiednie wyposażenie dla niego. Wysoka kuweta zamykana, choć jest niezwykle praktyczna, może nie być najlepsza dla młodego kociaka. Do nauki czystości najlepiej wybrać modele o niskich ściankach, które nie będą stanowić przeszkody dla malucha.

  • Zaplanuj miejsce, w którym postawisz kuwetę

Zastanawiasz się, jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety? Ułatw sobie to zadanie, odpowiednio planując rozmieszczenie kociej toalety. Pamiętaj, że te zwierzęta ponad wszystko cenią sobie prywatność. Postawienie kuwety w przechodnim miejscu lub w pomieszczeniu, w którym jest ciągle gwar, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepszym miejscem dla kotów na załatwianie potrzeb będą ciche przestrzenie. W ten sposób zwierzę poczuje się bardziej bezpiecznie i przy tym będzie miało odpowiedni poziom prywatności do załatwiania swoich potrzeb. Idealnie w tym celu sprawdzą się wnęki lub rogi mniej uczęszczanych pomieszczeń. Pamiętaj o tym, że kuweta powinna znaleźć się z dala od miejsca, gdzie zwierzę spożywa posiłku. Wynika to z tego, że zdrowe osobniki nie załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych w tej samej lokalizacji, gdzie jedzą.

  • Postaw kilka kuwet w mieszkaniu

Jednym z częstych błędów przy uczeniu kota jak korzystać z kuwety jest zakup tylko jednego produktu. Jeśli chcesz wyeliminować jak najszybciej załatwianie się malucha w przypadkowych miejscach, kup przynajmniej kilka kocich ubikacji. Dzięki temu młode zwierzę zdąży się załatwić w wyznaczonym do tego miejscu.

  • Pomóż maluchowi w pierwszych próbach korzystania z kuwety

Zanim Twoje kocie nauczy się korzystania z kuwety, potrzebuje Twojego wsparcia. To zadaniem opiekuna jest pomoc maluchowi. Zastanawiasz się jak nauczyć kota sikać do kuwety? Otóż najlepiej umieszczać go tam zawsze wtedy, gdy się przebudzi lub skończy jeść. To wtedy najczęściej maluch odczuwa potrzebę załatwienia się. Korzystne jest także położenie kota do kuwety po intensywnej zabawie. Jeśli jednak maluszek nic nie zrobi – nie staraj się go trzymać tam na siłę. Przymuszone zwierzę będzie się denerwować, co może w przyszłości utrudnić naukę kota korzystania z kuwety.

  • Nagradzaj kota za sukcesy

Za każdym razem, gdy Twoje kocie z sukcesem skorzysta ze swojej „ubikacji” zadbaj o nagrodę dla niego. Metoda nauki za pomocą pozytywnego wzmocnienia może zdziałać cuda i pozwala na szybsze zdobywanie nowych umiejętności. Warto zatem mieć w kieszeni ulubione przysmaki. Pamiętaj jednak, aby najpierw wyjąć zwierzę z kuwety – tak, aby nie łączyć tego miejsca z nawykiem jedzenia.

  • Często wymieniaj żwirek na świeży

Z pewnością nikt nie chciałby korzystać z brudnej toalety. Dokładnie tak samo odczuwa Twój kot. Zwierzę niechętnie będzie załatwiać się do zanieczyszczonego żwiru. Dlatego warto zadbać o systematyczną wymianę wypełnienia kuwety.

  • Eksperymentuj z różnymi rodzajami żwirku

Zastanawiasz się, jak szybko nauczyć korzystać kota z kuwety? Warto wypróbować, jaki rodzaj żwirku najlepiej odpowiada Twojemu zwierzakowi. W zależności od indywidualnych preferencji może się okazać, że pupil chętniej załatwia się do wypełnienia imitującego naturalny lub samo zbrylającego.

Korzystając z tych wskazówek, powinieneś szybko odnieść sukces w kwestii tego, jak nauczyć młodego kota korzystać z kuwety.

Nauka sikania do kuwety – jak nauczyć dorosłego kota?

Nieco trudniejszym zadaniem będzie nauka dorosłego zwierzęcia, aby zaczęło załatwiać się w wyznaczonego miejsce. Niezbędne w tym celu będzie zachowanie dużych pokładów cierpliwości oraz stosowanie pozytywnego wzmocnienia. Podobnie, jak w przypadku malucha – staraj się umieszczać zwierzę w czystej kuwecie zawsze po jedzeniu, drzemce czy zabawie. Należy także nauczyć się, w jaki sposób reagować na wypadki w nauce – czyli wtedy, kiedy kot załatwi się w innym miejscu niż wyznaczone. Odchody powinieneś wyrzucić w obecności zwierzaka do kuwety. Pamiętaj jednak, aby nie karać zwierzę za oddanie swoich potrzeb na posadzkę. To wygeneruje niepotrzebny stres i w przyszłości mogłoby skutkować pojawieniem się problemów behawioralnych.

Jaką kuwetę wybrać dla dorosłego kota?

Nauka korzystania z kuwety dorosłego kota wymaga odpowiedniego wyposażenia. Co ciekawe – czworonogi mogą mieć różne preferencje. Warto zatem zastanowić się, jaka kuweta najlepiej sprawdzi się u Twojego pupila. Sklep z akcesoriami dla kotów BigCATs ma w swojej ofercie następujące modele:

  • Kuwety odkryte

To popularne produkty bez zadaszenia. Doskonale sprawdzają się wtedy, kiedy kot dopiero uczy się korzystać z kuwety. Zapewnia łatwe dojście o żwirku, ale też ma swoje wady. Osoby wrażliwe na estetykę mogą irytować się, gdy widoczne są odchody w kuwecie. Do tego niektóre zwierzęta wolą bardziej zakryte modele, które pozwalają na zachowanie większej prywatności. Warto wiedzieć, że kuwety odkryte występują w różnych rozmiarach, wzorach — a nawet o odmiennych konstrukcjach. Szczególną popularnością cieszą się modele wyposażenie w rant z uchwytami. Dzięki temu ich opróżnianie i czyszczenie są znacznie łatwiejsze.

Kuwety zamknięte

Ciekawą propozycją jest zakup kuwety zamkniętej. Modele dostępne w BigCAT’s są dodatkowo wyposażone w specjalny filtr, który pochłania przykre zapachy. Kuweta z zadaszeniem pozwala na zachowaniu zwierzęciu większej prywatności podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Ponadto jest to doskonałe rozwiązanie dla osób o małych mieszkaniach, które mają ograniczoną możliwość postawienia kociej ubikacji w wyizolowanym miejscu.

Wybór odpowiedniej kuwety ma duże znaczenie w nauce czystości u kota. Więcej na temat tego, dlaczego zwierzę czasem załatwia się poza wyznaczonym miejscu przeczytasz w artykule Kot sika na łóżko — jak oduczyć kota sikania na łóżko? Warto także pamiętać, że w niektórych przypadkach brak kontroli nad oddawaniem potrzeb fizjologicznym jest symptomem poważnej choroby. Dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości co do stanu zdrowia lub nietypowego zachowania zwierzęcia – skonsultuj się z weterynarzem.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.