Strona główna

Zabawki dla kota – jakie wybrać?

Jeżeli opiekujesz się kotem, z pewnością zastanawiasz się, jakie zabawki dla zwierzaka będą najlepsze. Tego rodzaju przedmioty powinny budzić zainteresowanie nawet po długim czasie przy regularnym użytkowaniu, więc nie mogą zbyt szybko się nudzić. Jednocześnie należy sięgnąć po wyroby, które swoją budową w żaden sposób nie zagrażają pupilom. Istnieje wiele różnych akcesoriów i gadżetów, a poszczególne z nich pełnią inne funkcje. Jakie zabawki dla kota wybrać, aby przez długi czas cieszyły się zainteresowaniem zwierzaka?


Rodzaje zabawek – co wybrać?

Zacznijmy od przedmiotów do zabawy dla kota. To akcesoria, które możesz umieścić obok kuwety lub w innym miejscu, gdzie zwierzak chętnie spędza wiele czasu. Do najpopularniejszych, a zarazem stosunkowo tanich zabawek zaliczyć możemy szczura z zapachem. Maskotka swoim wyglądem imituje gryzonia, jednak posiada miękkie wnętrze w pełni bezpieczne dla kota. Zwierzak może więc gryźć i drapać taki przedmiot bez żadnych obaw. Wnętrze szczura z zapachem składa się także ze specjalnych ziół, które zachęcają kota do zabawy. Ogólnie maskotki do gryzienia i drapania cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją skuteczność. Zwierzaki chętnie z nich korzystają, są niedrogie i w stu procentach bezpieczne. Na uznanie zasługują także zabawki dla kotów o charakterze interaktywnym. W tym kontekście doskonale sprawdza się tor z piłką Catit Design Senses Super Roller. Przedmiot może być użytkowany przez małe kocięta oraz dorosłe osobniki. Wnętrze toru kryje piłkę, która porusza się po wyznaczonej drodze i nigdy z niej nie wypada. W efekcie Twój kociak przez długi czas będzie zajęty zabawą, zamiast interesować się nieodpowiednimi przedmiotami w mieszkaniu. Tor z piłką Catit Design Senses Super Roller może być jednocześnie użytkowany przez kilka zwierzaków.

Wyróżniamy także przedmioty do zabawy z kotem. Jak sama nazwa wskazuje, do ich użytkowania konieczna jest obecność człowieka, więc zapewniają nie tylko rozrywkę, ale i socjalizację. Pod tym kątem największą popularność przypada na lasery. Wiązka światła padająca na podłogę lub ścianę zainteresuje zwierzę. Kociak chętnie będzie podążać za kolorową kropką, aby złapać ją w swoje łapki. Laser zachęci pupila do ruchu. Warto wspomnieć, że jest to rodzaj zabawki dla kota, który praktycznie nigdy się nie nudzi. Nawet przy regularnym użytkowaniu kropka światła będzie wywoływać wiele emocji u czworonoga. Polecić możemy również piórka i wędki. Wystarczy nimi intensywnie poruszać, aby wzbudzić silne zainteresowanie zwierzaka. To świetny sposób na wspólną zabawę oraz dawkę aktywności fizycznej.

O czym pamiętać podczas wybierania zabawek dla kota?

Koty są na tyle ciekawe świata, że do zabawy nie potrzebują zbyt wiele. Należy jednak pamiętać, że niektóre domowe przedmioty są dla zwierzaków po prostu niebezpieczne. Z tego względu najlepszym pomysłem jest wybór odpowiednich zabawek dla kotów, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o domowych czworonogach. Nie dość, że przedmioty te są w pełni bezpieczne, to na dodatek budzą zainteresowanie pupili. W efekcie pupile znacznie rzadziej będą zaciekawione innymi przedmiotami, które są w mieszkaniu (np. dekoracje, wazony, ramki ze zdjęciami). Wybierając zabawkę dla kota, pamiętaj o tych kwestiach:

  • Gryzaki są skuteczne, ale z czasem mogą się nudzić. Nie zapominaj więc o zabawkach interaktywnych, które są znacznie bardziej skomplikowane i interesujące,
  • Wykorzystując piórka i wędki pozwól swojemu kotu złapać przedmiot podczas zakończenia zabawy. Wówczas zwierzak poczuje satysfakcję,
  • Kilka krótkich zabaw lepiej wpływa na pupila, niż jedna dłuższa sesja,
  • Zadbaj o różnorodność. Stare zabawki chowaj i podaj je zwierzakowi po kilku tygodniach. Wówczas ponownie będą interesujące.

Zabawy z kotem – w domu, czy na zewnątrz?

Zabawki dla kotów zwykle doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możesz więc bawić się ze zwierzakiem w obu tych miejscach. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu przestrzeni do zabaw. W pobliżu zwierzaka nie powinny znajdować się żadne zagrażające zdrowiu przedmioty. Na zewnątrz pupil może się wyszaleć – wówczas kot nie jest praktycznie w żaden sposób ograniczony. To rozwiązanie bezpieczniejsze dla przedmiotów znajdujących się w domu, które podczas zabaw mogłyby ulec przypadkowemu uszkodzeniu. Dodatkowo czas spędzony na zewnątrz pozwala zażyć nieco świeżego powietrza, zarówno Tobie, jak i czworonogowi.

Warto zauważyć, że kociaki znacznie różnią się charakterem od psów – znacznie częściej potrzebują prywatności i chętnie bawią się samotnie. Nie zmuszaj więc pupila do wspólnej zabawy. Niejednokrotnie czworonożny przyjaciel zniknie w kąt ze swoim gryzakiem, aby po kwadransie wrócić w Twoje ramiona. Do samotnych zabaw przyda się między innymi drapak. Możesz umieścić go w mieszkaniu lub na zewnątrz, jednak w miejscu, gdzie przedmiot będzie chroniony przed deszczem. Odpowiednio dobrany drapak dla kota pozwala zwierzakowi ostrzyć pazury, co sprawia, że ich obcinanie nie jest konieczne. Dodatkowo przedmiot ten znacznie redukuje chęć do drapania innych przedmiotów, choćby kanapy lub drzwi.

Przejdź do panelu Kreator
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.