Strona główna

Obcinanie pazurów u psa - jak obciąć psu pazury?

Obowiązkiem każdego opiekuna jest odpowiednia pielęgnacja czworonoga. Dlatego niezwykle istotny jest wybór prawidłowej karmy, legowiska, zabawek czy kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że czworonożny przyjaciel potrzebuje także manicure. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo obciąć pazury u psa.

Obcinanie pazurów u psa – czy zawsze jest potrzebne?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy faktycznie ich czworonogi potrzebują obcinania pazurów. Warto wiedzieć, że odpowiedź na to pytanie jest zależna od pewnych czynników.

Poziom aktywności zwierzęcia

Młode pieski chętnie szukają ujścia swojej energii. Drapią, gryzą, szarpią, skaczą i biegają. Z pewnością wielu opiekunów musiało oduczać szczeniaka takich zachowań w domu. Jednak na spacerze, mogą realizować te potrzeby, np. kopiąc w ziemi. W przypadku, jeśli Twój zwierzak naturalnie spiłowuje sobie pazury poprzez zabawę, nie zawsze zachodzi konieczność ich skracania. Duże znaczenie ma także miejsce spacerowania. Czworonogi, które częściej chodzą po utwardzonych, asfaltowych drogach, mają zazwyczaj krótsze pazury.

Wieku psa

Co do zasady, starsze psy prowadzą znacznie mniej aktywny tryb życia niż młodzi pupile. Dlatego częściej u seniorów zauważa się zbyt długie pazury, które wymagają przycięcia.

Warto wiedzieć, że nawet przebywające na zewnątrz i aktywne zwierzęta mogą potrzebować przycięcia tzw. wilczego pazura. Jest on trudny do naturalnego przypiłowania, a zbyt długi może powodować dyskomfort u zwierzaka i pękać. Nie dopuść do tego, aby zwierzę samodzielnie próbowało sobie odgryźć go, gdyż może to spowodować nieprzyjemną ranę. Znacznie lepiej jest wtedy zainteresować się ofertą na obcinaczki do pazurów.

Jak często należy przycinać psu pazury?

Kolejnym pytaniem, które często pojawia się u opiekunów czworonogów, to kwestia jak często należy obcinać psom pazury. Odpowiedź na to zagadnienie jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań czworonoga. Warto wiedzieć, że u każdego zwierzaka, tak jak i u człowieka, pazury rosną w różnym tempie. Ponadto zwierzęta spędzające dużo czasu na zewnątrz czy psy pracujące będą mieć naturalnie krótsze pazury. Jednak w przypadku domowych czworonogów o umiarkowanej aktywności, przyjmuje się, że wykonanie psiego manicure powinno odbywać się co około 3-4 miesiące.

Kiedy po raz pierwszy obciąć pazury u szczeniaka?

Adoptowałeś małego pieska i zastanawiasz się, kiedy trzeba obciąć pazury u szczeniaka? Co do zasady nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z tego, że młode psy w zależności od temperamentu, rasy i sposobu wychowywania będą w inny sposób spiłowywać swoje pazury. Dlatego zadaniem opiekuna jest sprawdzanie, czy nie powodują one trudności u zwierzaka w poruszaniu się oraz, czy nie zaczepiają się np. o pościel, czy legowisko.

Gdzie obciąć psu pazury?

Zastanawiasz się, gdzie obciąć psu pazury? Taką usługę może wykonać lekarz weterynarii lub groomer. Warto jednak wiedzieć, że takie czynności należy zapłacić. Ponadto konieczne jest poświęcenie czasu na dojazd o tych miejsc i mają one też terminy oczekiwania. Dlatego jeśli nie chcesz każdorazowo płacić za obcięcie pazurów u psa, poproś weterynarza o instruktaż. Nie jest to trudna czynność, a wykonując ją samodzielnie, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Do tego wiele zwierząt najbezpieczniej czuje się, gdy to opiekun się nimi zajmuje. Zatem w ten sposób ograniczysz także ryzyko wystąpienia stresu i strachu u czworonoga.

Za długie pazury u psa – po czym je rozpoznać?

Czy wiesz, po czym rozpoznać za długie pazury u psa? Jest parę łatwych do zobaczenia oznak, po których będziesz mieć pewność, że nadszedł czas na manicure u czworonoga.

  • Długość

Istnieje zasada, że pazury psa nie powinny wystawać ponad opuszek jego łapy. Jeśli jednak u Twojego pupila tak to wygląda, czas chwycić obcinaczki w rękę.

  • Odgłos kroków psa

Przysłuchaj się, jak brzmią kroki Twojego psiaka. Jeśli słyszysz charakterystycznie stukanie pazurów, to znak, że są już zbyt długie.

Jeśli u Twojego zwierzaka zaobserwowałeś takie oznaki, warto zadbać o prawidłową pielęgnację pupila.

Jakie są konsekwencje zbyt długich pazurów u psa?

Choć u ludzi wybór długości paznokci może być podyktowane względami estetycznymi lub praktycznymi, to u zwierząt jest zgoła inaczej. Przerośnięte pazury negatywnie wpływają na komfort poruszania się psa. Istnieje kilka przykrych konsekwencji zaniedbania pielęgnacji łap.

  • Pękanie pazurów

Zwierzę ze zbyt długimi pazurami jest częściej narażone na ich uszkodzenie. Może się to wydarzyć podczas biegania, zabawy czy nawet zwykłego spaceru. Warto wiedzieć, że pazur może pęknąć na ukrwionej części, przez to taki uraz powoduje dyskomfort u psiaka. U seniorów to także kolejny element osłabiający układ odpornościowy czworonoga.

  • Przyjmowanie nieprawidłowej postawy

Opieka nad czworonogami bywa wyzwaniem. W dużej mierze dlatego, że zwierzę nie powie, kiedy odczuwa ból lub niewygodę. Do tego dochodzi również fakt, że psy do wielu rzeczy się przyzwyczajają, a opiekun odkrywa dyskomfort dopiero podczas wizyty u lekarza weterynarii. Zbyt długie pazury mogą przyczyniać się do przyjmowania przez czworonogi nieprawidłowej postawy. W efekcie może to prowadzić do przeciążania stawów i rozwijania się zwyrodnień.

  • Trudności w utrzymaniu równowagi oraz poruszaniu się

Zauważyłeś, że Twój pies ostatnio bardziej ślizga się na gładkich parkietach i nie potrafi utrzymać równowagi? Być może inaczej ustawia łapy do biegu niż dotychczas? Jeśli tak, to przyjrzyj się jego pazurom. Zbyt długie płytki będą utrudniać poruszanie się czworonogowi. Mogą się również przyczynić do niebezpiecznych kontuzji. Dlatego warto nie zwlekać z wykonaniem manicure u psa.

Długie odwlekanie przycięcia pazurów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia czworonoga. Zwierzę nienaturalnie układając łapy przy poruszaniu się, przeciąża stawy czy nadmiernie napina mięśnie. W konsekwencji może to prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, przykurczy, a nawet kulawizny. Znacznie lepiej zapobiegać takiemu zaniedbaniu i regularnie obcinać psu pazury.

W jaki sposób obciąć pazury u psa?

Przed Tobą pierwsze obcinanie pazurów u psa? Zrelaksuj się. Dzięki naszym wskazówkom wykonasz to zadanie bez problemu.

  • Poproś o instrukcje specjalistę

Każdy, kto robi coś po raz pierwszy, może odczuwać tremę. Zwłaszcza jeśli to dotyczy pielęgnacji własnego czworonoga. Warto zatem poprosić specjalistę o instruktaż obcinania pazurów u psa. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o miejsce wykonania cięcia.

  • Zadbaj o odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym obetniesz czworonogowi pazury

Warto wcześniej przygotować miejsce, w którym wykonasz pielęgnację czworonoga. Najlepiej to zrobić na podłodze wyłożonej np. kocem czy ręcznikiem. To ważne, aby pomieszczenie nie było zatłoczone. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych wykonywanych po raz pierwszy, zwierzak nie powinien mieć dodatkowych czynników mogących go pobudzić, czy – co gorsza- zestresować.

  • Przygotuj przysmaki do pozytywnego wzmocnienia pupila

Nic tak nie działa, jak pozytywne wzmocnienie. Dlatego jeśli chcesz zadbać o to , aby zwierzak w przyszłości chętnie poddawał się czynnościom pielęgnacyjnym, przygotuj jego ulubione przysmaki. Dzięki temu ułatwisz sobie następne sesje manicure.

  • Sprawdź dokładnie pazury zwierzaka

Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest obcięcie wszystkich pazurów. Najczęściej tej czynności wymagają tzw. wilcze, czyli znajdujące się powyżej łapy. Sprawdź, która płytka jest za długa i ją skróć. Zanim jednak to zrobisz, przyjrzyj się dokładnie pazurowi. Powinieneś je skrócić w taki sposób, aby nie uszkodzić macierzy. Zbyt krótko obcięty pazur u psa będzie krwawić. Przypatrz się zatem płytce, w którym miejscu znajduje się macierz.

  • Obetnij pazury ustawiając cążki lub gilotynę pod kątem 45°

Psie pazury obcina się zupełnie inaczej, niż paznokcie u człowieka. Rolą opiekuna jest zachowanie ich naturalnego kształtu. Dlatego powinieneś ustawić cążki pod kątem 45°. Co do zasady, aby nie uszkodzić macierzy, wskazane jest ostrożne skracanie pazura. W ten sposób możesz uniknąć przykrej niespodzianki. Jeśli jednak przez przypadek naruszyłeś macierz, pamiętaj o tym, aby zatamować krwawienie. Zrobisz to za pomocą nadmanganianu potasu, który kupisz w aptece. Następnie należy wybrać się do weterynarza, aby odkaził i obejrzał ranę.

Choć obcinanie pazurów u psa z początku może się wydać trudnym zadaniem, to z czasem zyskasz wprawę.

Czego używać do obcinania pazurów u psa?

Warto pamiętać, aby do skracania pazurów u czworonogów wykorzystać specjalnie skonstruowane cążki i gilotynki. Takie produkty ma w swojej ofercie sklep z akcesoriami dla psów i kotów BigCATs. Znajdziesz tam także inne rzeczy potrzebne dla czworonoga.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.