Strona główna

Czyszczenie zębów u psa – jak myć psu zęby?

Pielęgnacja czworonoga nie ogranicza się jedynie do karmienia go, kąpania czy zapewniania profilaktyki przeciwpasożytniczej. Warto także zadbać o zdrowie jamy ustnej. Jednak sposób jej pielęgnacji jest wciąż tajemnicą dla części opiekunów. Dowiedz się, jak i czym myć psu zęby.


Czy w ogóle psu trzeba myć zęby?

Wciąż nie brak osób, które reagują zdziwieniem na pytanie: jak czyścić psu zęby. Zatem warto dowiedzieć się, czy faktycznie czworonóg potrzebuje wsparcia człowieka w tej kwestii. Najlepiej zatem odnieść się do tego, czemu psu należy myć zęby. Otóż niegdyś to zwierzę nie tylko polowało, ale także pożywiało się surowym mięsem. Obgryzanie kości i chrząstek pozwalało nie tylko na zaspokojenie potrzeby gryzienia, ale także w naturalny sposób czyściło psie kły. Obecnie zwierzęta są karmione w różny sposób: mokrą karmą, suchym pożywieniem, gotowanym jedzeniem lub według zasad BARF. Natomiast ma znacznie mniej możliwości na to, aby w naturalny sposób usunąć osad, który może przeistoczyć się w kamień nazębny. Dlatego warto dowiedzieć się, czym myć psu zęby.

Jakie są konsekwencja zaniedbania psich kłów?

Niestety, ale brak odpowiedniej pielęgnacji psiej jamy ustnej może mieć nieprzyjemne konsekwencja. Wraz z wiekiem na kłach gromadzi się osad i kamień. Przyczynia się on do pojawienia się następujących objawów:

  • zmiana barwy kłów na żółtą lub nawet brązową – zwłaszcza przy dziąsłach,
  • pojawienie się przykrego zapachu z psiej mordki,
  • osłabienie kondycji kłów,
  • dyskomfort podczas jedzenia – zwłaszcza suchej karmy oraz twardych przysmaków.

Należy mieć na uwadze, że brak reakcji na te symptomy może przełożyć się na ogólne pogorszenie funkcjonowania organizmu. Zwierzę z kamieniem na kłach będzie mieć mniejszy apetyt, gdyż jedzenie powoduje u niego ból. Do tego, nagromadzony osad jest pożywką dla bakterii – co z kolei wpływa na pojawianie się bolesnych ropni na dziąsłach. Stanowią one duże obciążenie dla układu odpornościowego czworonoga. Szczególnie u starszych i osłabionych psów jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż osłabia to pracę serca. Zatem brak pielęgnacji jamy ustnej u psa może długofalowo stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. Warto także mieć na uwadze, że niektóre rasy psów są bardziej predysponowane do pojawienia się problemów z kłami. Najczęściej można to zaobserwować u małych czworonogów, takich jak yorki czy maltańczyki.

W przypadku, gdy już dojdzie do pojawienia się kamienia nazębnego, niezbędne jest skorzystanie ze stomatologii weterynaryjnej. Lekarz pod narkozą dokona sanacji jamy ustnej oraz usunie nalot. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać ekstrakcja zepsutych kłów, gdyż wpływają one negatywnie na ogólny dobrostan czworonoga. Taki zabieg może być stresujący dla pupila, a do tego stanowi on także wydatek dla opiekuna.

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest dowiedzenie się, jak dbać o zęby psa.

Próchnica u psa – czy ten problem dotyczy również czworonogów?

Próchnica to dolegliwość kojarzona głównie z ludźmi. Polega ona na namnażaniu się bakterii na płytce nazębnej oraz jej rozkładzie. Warto jednak wiedzieć, że próchnica także występuje u psów. Choć nie jest to tak często zjawisko, jak u ludzi – to przez nieodpowiednią dietę i brak higieny jamy ustnej, problem zepsutych kłów staje się coraz popularniejszy. Wynika to z tego, że część osób, chcących dogodzić swojemu pupilowi decyduje się na podanie zakazanego przysmaku. Cukierek czy resztki z obiadu nie tylko nie odżywią zwierzaka, a wręcz mu mogą zaszkodzić. Dokarmianie pupila słodzonym pożywieniem jest niebezpieczne i powoduje u niego większe prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. W przypadku, gdy do niej dojdzie, niezbędne jest leczenie w klinice stomatologii weterynaryjnej.

Jak dbać o zęby psa?

Czy zastanawiałeś się, w jak dbać o zęby psa? Możesz to robić, stosując się do kilku kroków.

  • Regularnie szczotkując kły czworonoga

Systematyczne mycie zębów psa pozwala na usunięcie nagromadzających się osadów, a także resztek pokarmu. W ten sposób możliwe jest zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego, a także rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za infekcje jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów psa wpływa również pozytywnie na ukrwienie dziąseł – to szczególnie ważne, zwłaszcza podczas wymiany kłów u szczeniaka – z mlecznych na stałe.

  • Stosuj odpowiednie preparaty do dbania o higienę jamy ustnej psa

Mycie zębów psa zwykłą pasta dla ludzi jest niewskazane, ale także niebezpieczne. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich kosmetyków dla kłów czworonoga. Ma je w swojej ofercie sklep z akcesoriami dla psów BigCATs. Warto także zamówić specjalną szczotkę do czyszczenia kłów. Dzięki temu znacznie łatwiej zadbasz o higienę jamy ustnej u swojego czworonoga.

  • Podawaj zwierzakowi twarde gryzaki

Jeśli chcesz zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego, zadbaj o podawanie twardych gryzaków dla swojego pupila. Doskonale w tym celu sprawdzą się wędzone lub wapniowane kości, poroże jelenia czy drewno kakaowca. Takie produkty są bezpieczne do spożywania, a przy tym w naturalny sposób oczyszczają psie kły z osadów.

  • Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety

Podstawą prawidłowego funkcjonowania czworonoga jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Nie podawaj swojemu zwierzakowi przysmaków z Twojego stołu. Choć z pewnością spotka się to z wielką radością od pupila, to wyświadczysz mu tym niedźwiedzią przysługę. Ludzkie jedzenie jest nieodpowiednie dla zwierząt, a ponadto przyczynia się rozwoju cukrzycy, nadwagi, a także próchnicy u psów. Znacznie lepiej zrobisz, decydujesz się na podanie specjalnych przysmaków stworzonych z myślą o pieskach.

  • Kontroluj stan kłów psa

Jeśli chcesz, aby Twój przyjaciel cieszył się pięknym uśmiechem oraz dobrym zdrowiem, pamiętaj, aby kontrolować jego kły. To Ty, jako opiekun, pierwszy zauważysz powstawanie kamienia nazębnego czy – co gorsza- próchnicy. Niezbędne są także regularne wizyty u weterynarza, który fachowym okiem oceni, czy Twój pupil potrzebuje interwencji stomatologa.

Należy pamiętać, że mycie zębów psa pozwala zwierzakowi na dłuższe zachowanie kłów w dobrym stanie. To przekłada się na lepsze samopoczucie zwierzaka, a także silniejszy organizm. Dlatego warto dbać o zęby psa.

Kosmetyki dla psów – jakie będą najlepsze do mycia zębów?

Zastanawiasz się, jakie kosmetyki dla psa pozwolą mu na utrzymanie pięknych i zdrowych kłów na dłużej? Zadbaj o zamówienie odpowiedniej pasty oraz szczoteczki. Najlepiej zdecydować się na delikatnie myjące produkty z naturalnym składem. W ten sposób zapewnisz pielęgnację psich zębów, bez ryzyka zatrucia pupila. Należy przecież pamiętać, że zwierzę z pewnością spróbuje, jak smakuje specyfik. Dlatego korzystnie jest poszukać produktu, który może zasmakować Twojemu pupilowi. Dzięki temu mycie psich zębów będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, zarówno dla opiekuna, jak i czworonoga.

Niezbędna jest także odpowiednia szczoteczka. Popularnym rozwiązaniem na to, jak umyć psu, żeby pierwsze raz, jest wykorzystanie nakładki na palec. W ten sposób łatwiej będziesz kontrolował czyszczenie kłów. Natomiast z czasem warto zaopatrzyć się w nieco trwalszy i większy produkt, zwłaszcza jeśli jest opiekunem psa rasy dużej. Zęby czworonoga warto szczotkować codziennie, jeśli jest taka możliwość. Dzięki temu możesz ograniczyć ryzyko rozwoju kamienia nazębnego i zadbasz o piękny uśmiech swojego pupila. Pamiętaj – profilaktyka jest znacznie tańsza niż leczenie stomatologiczno-weterynaryjne.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.