Strona główna

Kot sika na łóżko — jak oduczyć kota sikania na łóżko?

Wielu opiekunów uwielbia sen z kotem u boku. To czyste i przyjemne w dotyku stworzenia, które przyjemnie ogrzewają ciało i mruczą, gdy są zadowolone. Jednak czasem pojawiają się problemy behawioralne przy opiece nad pupilem. Dowiedz się, co zrobić, gdy kot sika na łóżko i jak go tego oduczyć.


Dlaczego kot sika na łóżko?

Istnieje wiele powodów, dlaczego kot sika na łóżko. Warto jednak wiedzieć, że żaden z nich nie zakłada złych intencji zwierzaka. Zanim zdenerwujesz się na swojego pupila, że znowu załatwił swoje potrzeby w sypialni, zastanów się – co może powodować taki stan rzeczy.

Brak odpowiedniego wychowania

Już miałeś się zdenerwować na swojego mruczka, bo znowu po powrocie do domu poczułeś nieprzyjemny zapach kociego moczu w sypialni? Zastanów się zatem, czy poświęciłeś odpowiednią ilość czasu na nauczenie kota, aby załatwiał swoje potrzeby w kuwecie. Być może Twój pupil potrzebuje nieco więcej treningu. Jeśli chcesz dowiedzieć się tego, w jaki sposób nauczyć kota korzystania z kuwety, przeczytaj artykuł Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Znajdziesz tam pomocne wskazówki, dzięki którym pupil szybko zacznie załatwiać się w wyznaczonym miejscu.

Brudna kuweta

Kolejnym powodem, przez który kot sika poza kuwetą, jest nieodpowiedni jej stan. Jeśli zapominasz wymieniać żwirek i wynosić nieczystości, nie dziw się, że zwierzę z niechęcią korzysta z tego elementu wyposażenia. Zadbaj o to, aby kuweta była czysta i pozbawiona starych odchodów.

Brak kuwety

Co do zasady, należy pamiętać, że najlepiej, aby w domu znajdowały się przynajmniej dwie kuwety. To ułatwi dostęp zwierzaka do miejsca, w który może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Zbyt mała liczba kuwet może powodować wydalanie odchodów poza wyznaczonym miejscem.

Kuweta jest ulokowana w złym miejscu

Zastanawiasz się, czemu kot sika poza kuwetą? Być może nie odpowiada mu miejsce, w którym ją postawiłeś? Co do zasady, zwierzęta te nie lubią załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w zatłoczonych lokalizacjach. Dlatego znacznie lepiej znaleźć dla nic miejsce zapewniające ciszę i prywatność. W innym wypadku wybiorą one samodzielnie obszar na swoją toaletę. Pod żadnym pozorem nie należy także umieszczać kuwety w pobliżu misek z wodą oraz jedzenie. Zdrowe zwierzę nie będzie defekować w miejscu pożywienia.

Zachowanie instynktowne

Jeśli chcesz zrozumieć podłoże problemu, dlaczego Twój zwierzak zdecydował się załatwić akurat na pościel, zamiast do kuwety – zacznij myśleć jak kot. Powodem takiego zachowanie może być chęć zaznaczenia terenu. Co to oznacza w praktyce? Zwierzę będzie oddawać niewielką ilość moczu na obszary, które uważa za swoje. Sikanie poza kuwetą o podłożu terytorialnym jest szczególnie częste u niewykastrowanych samców. Warto jednak pamiętać, że samica, także może oddawać mocz instynktowe. Ma to na celu zakomunikowanie zdolności rozrodczej.

Jak zatem oduczyć kota sikania na łóżko? W takiej sytuacji niezbędne jest ustawienie przynajmniej kilku kuwet w domu. Jeśli przyłapiesz zwierzaka na gorącym uczynku, postaraj się go delikatnie przenieść do kociej toalety. Warto również wprowadzić pozytywne wzmocnienie, za każdym razem, gdy zauważysz, że korzysta z kuwety. Choć proces ten wymaga poświęcenia dużo czasu i cierpliwości od opiekuna, to przynosi efekty. Dzięki temu oduczysz kota sikania na pościel. W trakcie treningu warto zaopatrzyć się neutralizator zapachów. Ma go w swojej ofercie sklep z akcesoriami dla kotów BigCATs.

Problemy behawioralne

Niestety, czasem gdy kot nasikał na łóżko, może mieć także podłoże behawioralne. Najczęściej takie zachowanie jest spotykane u maluchów, które zostają rozdzielone z matką. Popuszczanie moczu jest podyktowane strachem i tęsknotą. Zapach moczu zwierzęcia dodaje mu otuchy, gdyż jest dla niego znajomy. W ten sposób maluch stara się przezwyciężyć lęk. Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko kocięta sikają na łóżko. Zdarza się to również dużym osobnikom. Należy wtedy zastanowić się, co wzbudziło u pupila stres. Mogą to być drobne rzeczy, takie jak odwiedziny nieznajomych, zmiana kupowanego żwirku do kuwety. Ta sytuacja również bywa spowodowana przeprowadzką, zmianą trybu życia przez domowników, wprowadzeniem nowego zwierzęcia czy nerwową atmosferą w domu. W takiej sytuacji, gdy kot sika poza kuwetą z przyczyn behawioralnych, należy zadbać o usunięcie stresora lub przyzwyczajenie zwierzęcia do nowej sytuacji.

Problemy zdrowotne

Najgorszym scenariuszem jest ten, który zakłada chorobę pupila. Niestety, ale sikanie kota poza kuwetą może być także objawem choroby. Zapalenie pęcherza moczowego u czworonoga bywa symptomem cukrzycy, kłopotów z nerkami, zbyt dużą ilością przyjmowanego pokarmu, nadwagą, kamicą nerkową, źle zbilansowaną dietą oraz innych schorzeń, w tym zatrucie krwi czy nowotwory. Dlatego zawsze kiedy zauważysz, że Twój pupil zachowuje się nietypowo i np. kot sika poza kuwetą, zadbaj o zapisanie się na wizytę do weterynarza. W ten sposób możesz na wstępie wykluczyć ewentualne schorzenia.

Istnieje wiele powodów, dlaczego kot sika na pościel. Warto najpierw znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy, aby móc w porę poradzić sobie z tym problemem.

Kot sika poza kuwetą – jak go zachęcić do poprawnego załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych?

Chcesz oduczyć swojego zwierzaka załatwiania się w nieodpowiednich miejscach? Warto zatem rozpocząć szkolenie. Niezbędne do tego będą zakup odpowiedniego wyposażenia. Kuwety dla kotów są dostępne w wielu rozmiarach, rodzajach oraz formach. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, weź pod uwagę kilka elementów.

  • Wiek zwierzęcia

Jeśli planujesz oduczenie małego kota sikania na pościel, zadbaj, aby wybrana kuweta była wygodna do korzystania dla młodego zwierzęcia. Przy maluchach najlepiej sprawdzą się modele bez zadaszenia o niskich rantach. Co ciekawe, istnieją także specjalne kuwety zamykane dostosowane do możliwości kociąt. Mają one specjalną konstrukcję drzwiczek FLIP, które pozostają otwarte, przez co maluch nie odczuwa trudności z dostaniem się do środka.

  • Preferencje pupila

W przypadku niektórych kotów znacznie lepszym wyborem będzie zapewniająca intymność kuweta zamykana. Pozwala ona na spokojnie załatwienie potrzeb, nawet w głośnych i zaludnionych miejscach. Dzięki temu zwierzę chętniej ją wybierze, niż np. inne miejsce.

Jeśli chcesz oduczyć kota sikania na pościel, zastanów się, czy kupujesz odpowiedni żwirek dla niego. Może się okazać bowiem, że zwierzę unika kuwety z powodu nielubianego wypełnienia. Poeksperymentuj zatem z różnymi rodzajami żwirku do kuwety. Z pewnością jeden z produktów dostępnych w ofercie internetowego sklepu zoologicznego BigCATs, trafi w gust Twojego kocura.

Jaką kuwetę dla kota wybrać do sypialni?

Jeśli zwierzę spędza dużo czasu w sypialni, należy umożliwić mu załatwienie się w tym pomieszczeniu – tyle że zamiast na pościel, do kuwety. Wiele osób zastanawia się, który model najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Powinien on być dobrze dopasowany do potrzeb kota, ale również domowników. Coraz więcej opiekunów decyduje się na zakup kuwety zamykanej wyposażonej w specjalny filtr pochłaniający zapachy. Wśród jej zalet można wymienić:

  • estetyczny wygląd

Jeśli oprócz funkcjonalności, niezwykle istotne znaczenie ma dla Ciebie także design, to warto zdecydować się na zamknięta kuwetę do sypialni. Swoim wyglądem przypomina transporter, a do tego jest dostępna w wielu odcieniach. Dzięki temu łatwo dopasujesz ją do wnętrza.

  • ukryta zawartość kuwety

Wiele opiekunów narzeka na widoczność zawartości kuwety. Decydując się na model z zadaszeniem, nie musisz oglądać tego, co Twoje zwierzę pozostawiło w żwirku częściej niż przy sprzątaniu.

  • Ograniczenie nieprzyjemnych zapachów

Ogromnym atutem zamkniętej kuwety z filtrem pochłaniającym zapachy jest brak nieprzyjemnej woni. Dzięki temu jest to idealny produkt do sypialni, w której ważny jest komfort wypoczynku.

Dlatego, jeśli szukasz idealnej kuwety dla kota lubiącego przebywać w sypialni – zdecyduj się na model z zadaszeniem. Znajdziesz go w ofercie internetowego sklepu zoologicznego BigCATs.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.