Strona główna

Jak prawidłowo obciąć pazury kotu?

Wiele osób nie wie, jak obcinać pazury u kota, aby cały proces był maksymalnie bezpieczny dla zwierzaka. To czynność niezwykle istotna, której zwykle nie należy pomijać – na dodatek możesz ją wykonać samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Jak się za to zabrać, aby efekty były satysfakcjonujące?

Jak prawidłowo obciąć pazury kotu?

Dlaczego obcinanie paznokci kota jest ważne?

Nie musisz być ekspertem, żeby wiedzieć, że koty są drapieżnikami. Wystarczy przez chwilę zaobserwować zwierzaka polującego na mysz, aby zauważyć jego naturalne instynkty łowieckie. Pazury z jednej strony służą do ataku, a z drugiej pozwalają na obronę. Jednak domowe pupile nie są narażone na niebezpieczeństwo, dlatego właściciele czworonogów często decydują się na obcinanie paznokci kotu, które z czasem mogą powodować dyskomfort. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że zwierzaki starają się regularnie „piłować” swoje pazurki poprzez drapanie różnych przedmiotów. To między innymi dlatego w Twoim domu powinien znaleźć się drapak kartonowy. Choć to gadżet przydatny, pozwalający na nieco zabawy, zwykle i tak konieczne jest obcinanie paznokci kotu przy pomocy specjalnych obcinaczek do pazurków. Gdy są zbyt długie, mogą być po prostu niebezpieczne dla domowników – jednocześnie powodują dyskomfort u pupila podczas podstawowych czynności, na przykład chodzenia, czy biegania. Z czasem mogą być w bardzo złym stanie, tym samym ulegając złamaniom oraz pęknięciom.

Jak się przygotować do obcinania pazurów kota?

Zanim podpowiemy jak obciąć kotu pazury, należy wiedzieć, że do tej czynności koniecznie jest odpowiednie przygotowanie pupila. Zadbaj o atmosferę, możesz podać swojemu zwierzakowi nieco przekąsek, czy poświęcić chwilę na zabawę. Proces pielęgnacji nie jest karą dla czworonożnego przyjaciela, lecz koniecznością wynikającą z dbania o jego zdrowie. Zastanawiając się nad tym, jak obciąć kotu pazury, przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Doskonale sprawdzą się nożyczki do pazurków dla kota i psa Show Tech. To sprzęt wykonany ze stali szlachetnej, bardzo prosty w obsłudze. Z pewnością sprawdzi się idealnie, nawet jeżeli jeszcze nie wiesz jak obciąć pazury kotu. Jednocześnie takie nożyczki są niezwykle uniwersalne, bowiem sprawdzają się w przypadku dosłownie każdego pupila, bez względu na rasę oraz wiek. Znajdź odpowiednie miejsce, w którym czworonożny przyjaciel poczuje się bezpiecznie. Pamiętaj o odpowiedniej stabilizacji, aby podczas pielęgnacji zwierzak nagle się nie wyrwał – wówczas istnieje ryzyko przypadkowego skaleczenia. Jeżeli z jakiegoś powodu nożyczki nie przypadną Ci do gustu, Twoje oczekiwania powinna spełnić gilotynka do pazurów Artero. To niewielki gadżet, równie banalny w obsłudze przystosowany do pielęgnacji łapek domowych zwierzaków.

Jak obciąć pazury kotu?

Odpowiadając na pytanie jak obciąć pazury kotu, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby usuwać tylko i wyłącznie końcówki, które cechują się przezroczystą formą. Zwykle są zrogowaciałe. Dlatego delikatnie i powoli przyłóż cążki lub nożyczki do miejsca cięcia, a następnie usuń pazury płynnym oraz stanowczym ruchem. Zwykle usuwa się tylko i wyłącznie niewielki fragment pazura. Jeśli jednak zdarzyło Ci się zaniedbać pielęgnację, konieczne może być usunięcie ich mniej więcej w połowie. W dalszej części pazura znajduje się rdzeń, który jest unerwiony. Ingerencja w tę część może powodować ból. Dlatego postępuj ostrożnie i delikatnie. Gdy nabierzesz sprawy, usuwanie pazurów kota stanie się banalnie proste, a zarazem nie będzie zajmować zbyt wiele czasu. Za pierwszym razem Twój pupil z pewnością będzie czuć się niepewnie. Dlatego możesz robić krótkie przerwy, na przykład po obcięciu każdego pazurka. Niektóre osoby decydują się na obcinanie tuż po drzemce zwierzaka. Wówczas kot jest lekko zaspany i mniej aktywny co sprzyja obcinaniu.

Jak prawidłowo obciąć pazury kotu?

Jak często obcinać kotu pazury?

Każdy pupil jest inny, dlatego wymaga odrębnego sposobu pielęgnacji. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć, jak często obcinać kotu pazury, z pewnością czynność tę musisz powtarzać mniej więcej raz w miesiącu. Jeżeli zwierzak w naturalny sposób będzie je lekko „piłować”, okres pomiędzy poszczególnymi pielęgnacjami może się nieco wydłużyć. Pamiętaj jednak, aby nie zwlekać. Zaniedbanie tej kwestii powoduje u czworonoga dyskomfort, dodatkowo naraża inne zwierzaki w domu oraz opiekuna na drobne skaleczenia. Jeżeli zwierzak zaczyna zahaczać swoimi pazurkami o różne przedmioty, jest to oznaka, iż nadchodzi czas ich skrócenia.

O czym pamiętać podczas obcinania pazurków?

Skoro wiesz już jak obcinać pazury o kota, pamiętaj, aby robić to regularnie. Systematyczność pozwala odpowiednio zadbać o zdrowie pupila. Do usuwania zbyt długich pazurków wykorzystuj odpowiednie narzędzia, na przykład wcześniej wspomniane cążki bądź nożyczki. Nie zapominaj, aby pielęgnację przeprowadzać w pozytywnej atmosferze – możesz wykorzystać do tego przekąski. Wówczas zwierzak poczuje się bezpiecznie. Zwróć szczególną uwagę na strukturę pazura, aby przypadkiem nie wykonać zbyt głębokiego cięcia, które sprawi pupilowi ból. Jeżeli trudno ocenić, gdzie dokładnie rozpoczyna się rdzeń, po prostu usuń niewielką część pazura. Wówczas pielęgnację będziesz przeprowadzać nieco częściej – na przykład co 2 tygodnie – ale będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz swojemu ukochanemu pupilowi.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.