Strona główna

Jak założyć szelki psu?

Szukasz odpowiednich akcesoriów spacerowych dla swojego czworonoga? Warto wiedzieć, że wybór dobrze dopasowanych szelek jest niezwykle istotny. Dzięki temu będą one dobrze służyć podczas spacerów i nie utrudnią czworonogowi swobodnego poruszania się. Jednak po zakupie konkretnego modelu istotne jest także prawidłowe noszenie go. Dowiedz się, jak poprawnie zakładać szelki psu.

Szelki dla – jakie są ich rodzaje?

Zanim będzie możliwe omówienie prawidłowego sposobu na to, jak założyć szelki psu, warto najpierw dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rodzaje tych akcesoriów spacerowych.

  • Szelki typu guard

Najczęściej są wybierane do psów ras średnich, dużych i olbrzymich. Ich budowa jest oparta na połączeniu dwóch okręgów za pomocą pasków na grzbiecie i brzuchów. Charakteryzują się dużym komfortem noszenia dla zwierzaka, a przy tym pozwalają na uzyskanie dobrej stabilizacji zwierzaka. Dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze utrzymanie nawet silnych czworonogów, bez ryzyka, że te wyślizgną się z szelek.

  • Szelki spacerowe

Częściej wybierane dla mniejszych raz zwierząt. Mają specjalne otwory na łapy, a ich zakładanie nie powinno sprawiać trudności. Wystarczy je rozłożyć na płasko, ukierunkować na nie czworonoga i podciągnąć.

To tylko dwa z wielu rodzajów szelek. Warto wiedzieć, że sklep z akcesoriami dla psów BigCATs ma również w swojej ofercie produkty przeznaczone nie tylko na piesze wędrówki, ale także do jazdy samochodem.

Jak założyć szelki psu?

Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawnie nałożyć na psa szelki? Najpierw przyjrzyj się ich konstrukcji. Najłatwiejsze zadanie mają właściciele modelu spacerowego. Jedyne co trzeba zrobić, to wprowadzić zwierzę w taki sposób, aby łapy miało w odpowiednich miejscach. Następnie trzeba podciągnąć szelki do góry i zapiąć na grzbiecie. Łatwe zakładanie szelek to duży atut tego modelu.

Nieco inaczej sprawa wygląda przy wyborze produktu o fasonie guard. Tutaj warto najpierw nałożyć przedni okrąg przez głowę czworonoga. Następnie należy za pomocą specjalnych pasków zabezpieczyć tylny okrąg. Prawidłowo zapięte szelki typu guard powinny zapewniać luz i komfort zwierzęciu. Jednocześnie poprzez zabezpieczenie zarówno karku, jak i tułowia nie istnieje ryzyko, że czworonóg się wyślizgnie z nich. Do tego zapewniają duży stopień kontroli nad psem na spacerze, bez powodowania dyskomfortu i czworonoga.

Jak założyć szelki psu po raz pierwszy?

Już wiesz, w jaki sposób poprawnie zakładać dwa najpopularniejsze rodzaje szelek dla psów. Warto jednak się zastanowić, w jaki sposób oswoić pupila z nowym akcesorium spacerowym. Jeśli dotychczas czworonóg chodził w obroży, może być nieufny wobec nowego produktu. W jaki sposób zatem należy przełamać barierę u zwierzaka? Daj mu czas na zapoznanie się z nowymi szelkami, zanim zdecydujesz się je nałożyć.

To ważne, aby pozwolić zwierzęciu powąchać produkt i go dokładnie obejrzeć. Jeśli to szczeniak, pamiętaj, aby zwracać uwagę na gryzienie. Młody piesek może bowiem potraktować szelki spacerowe jako kolejny gryzek. Po tym jak zwierzę zapozna się z szelkami i będą dla niego obojętne, czas na ich założenie. Staraj się nie reagować nerwowo, jeśli z początku pies będzie nieufnie podchodził do tej czynności.

Warto także po każdym założeniu szelek na psa nagrodzić go za pomocą ulubionego przysmaku lub pieszczoty czy dobrego słowa. Daj znać swojemu czworonożnemu przyjacielowi, że właśnie postąpił dobrze. W ten sposób stworzysz u niego pozytywne skojarzenia. Dzięki temu następne zakładanie szelek na psa będzie znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym doświadczeniem dla obu stron.

Pamiętaj także o zachowaniu nerwów na wodzy. Jeśli za pierwszym razem zwierzak będzie stawiać duży opór podczas ubierania szelek, nie reaguj nerwowo. Twoje krzyki i frustracje jedynie wzbudza więcej stresu, nieufności i lęku u psiaka. Warto pamiętać o spokojnym, ale konsekwentnym podejściu. W końcu to Ty jesteś opiekunem.

Zakładanie szelek u psa – w jaki sposób je wyregulować?

Założenie szelek na psa to jedno. Warto także zadbać o ich odpowiednią regulację. Gdyż w innym wypadku produkt nie będzie stabilny, a do tego może stwarzać zagrożenie powstania urazu u czworonoga lub ucieczki psiaka. Idealnie dopasowane szelki powinny zapewniać czworonogowi możliwość swobodnego poruszania się, jednak bez ryzyka, że wymknie się z nich. Najlepiej przeprowadzić próbę, ile zmieści się palców pod obręczami. Jeśli pod wiązy szelek mieszczą się dwa lub trzy, to znaczy, że są idealnie wyregulowane. Natomiast, gdy zmieści się cała dłoń – uważaj, szelki nie są dobrze dopasowane i mogą stwarzać ryzyko ucieczki Twojego przyjaciela. Co więcej – błędna regulacja przyczynia się także do powstawania napięć mięśniowych, nadmiernego przerzucania ciężaru czy do obciążania stawów. Dlatego, jeśli nie chcesz narażać swojego przyjaciela na kontuzje – poświęć odrobinę czasu, aby dobrze wyregulować szelki. W ten sposób nie tylko zyskasz spokojny spacer, ale również pewność, że Twój psiak odczuwa komfort podczas poruszania się.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.