Strona główna

Karma sucha dla psa – jaką wybrać?Dieta każdego psa powinna składać się z wartościowych składników, które pozytywnie wpływają na witalność oraz układ odpornościowy zwierzaka. Jeśli chcesz odpowiednio karmić swojego pupila, sięgnij po właściwie przygotowane pożywienie. Jaki produkt najlepiej wybrać, aby zapewnić zwierzakowi zbilansowaną dietę?

Odpowiednia karma sucha dla psa – naturalna i pełnowartościowa

Na samym wstępie należy wspomnieć o najważniejszych cechach solidnej karmy suchej dla psa. Pożywienie musi składać się z odpowiedniej porcji białka, tłuszczy, witamin oraz minerałów. To najważniejsze elementy, które odpowiadają za zdrowie zwierzęcia. Ich niedobór może prowadzić do problemów w postaci chorób bądź osłabionego organizmu. Wybierając karmę suchą dla psa, pamiętaj także o unikaniu sztucznych barwników bądź konserwantów. To chemiczne substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy zwierzęcia, prowadząc między innymi do problemów z układem pokarmowym. Podobnie sytuacja wygląda pod kątem składników zbożowych. Wiele ziaren powoduje uczulenia oraz niestrawność. Pupile z delikatnym układem pokarmowym po spożyciu zbóż mogą poczuć podrażnienie. Karmy suche dla psa powinny więc być dobierane zgodnie z wymaganiami zwierzaka. Jeśli pupil ma alergię na dany składnik, należy sięgnąć po produkt, który w swoim składzie nie posiada tych elementów. Wówczas unikniesz uczulenia u swojego czworonoga oraz wizyty u weterynarza.

Karma dopasowana do upodobań pupila

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swoje preferencje. Nie każda karma sucha dla psa będzie smakować Twojemu pupilowi. Choć produkty powstają w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom czworonogów, to zdarzają się sytuacje, gdy pożywienie nie przypadnie zwierzęciu do gustu. Ważny w tym kontekście jest zarówno smak, jak i zapach. Jeśli dana karma sucha dla psa nie została zjedzona, zapamiętaj, z jakiego mięsa została wyprodukowana. Czasami problem może tkwić właśnie w tym surowcu oraz jego pochodzeniu. Mięso stosowane w karmach dla psów może pochodzić z różnych źródeł. Wyróżnia się następujący podział: mięso z odpadów padliny (najgorsza jakość), z odpadów mięsa, czyli z tzw. mączki mięsno-kostnej, która powstaje z odpadów uzyskanych podczas produkcji mięsa dla ludzi oraz tzw. mięso mom (szarpane), także słabszej jakości. Najwyższej jakości jest mięso human grade, czyli przeznaczone dla człowieka. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszej jakości, możemy pójść o krok dalej i wybrać karmy z mięsem pochodzącym z kontrolowanych i sprawdzonych źródeł. Najwyższą jakością będzie charakteryzować się mięso ekologiczne, które cechuje się 100%-wą naturalnością.  

Nie zapominaj również, że pożywienie powstaje poprzez połączenie wielu składników. Bardzo często karmy suche dla psów składają się z mięsa oraz kompleksu warzyw i owoców. Producenci stosują takie rozwiązanie, aby pożywienie mogło dostarczyć do organizmu zwierzęcia witaminy, minerały oraz białko. Niestety, ale samo mięso nie jest w stanie spełnić wszystkich potrzeb psa. Dlatego w karmach znajdują się także inne składniki – często są to ziemniaki, bataty, rośliny strączkowe czy marchew. Podobną koncepcję stosuje się w przypadku pożywienia dla kotów, gdzie łączy się mięso z przeróżnymi naturalnymi dodatkami. Warto wspomnieć również, że wyróżnia się karmy monobiałkowe i wielobiałkowe. Te pierwsze dedykowane są szczególnie zwierzętom ze skłonnościami do alergii pokarmowych, ale mogą być jedzone przez wszystkie psy.

Pamiętaj o odpowiedniej dawce żywności

Dieta oparta na ekologicznych składnikach to nie wszystko. Karma sucha dla psa powinna być podawana w odpowiednich ilościach. Warto mieć również na uwadze jej kaloryczność. Karma karmie bowiem nie równa. W sklepach można znaleźć produkty dedykowane ruchliwym psom, które potrzebują dużej dawki energii z pożywienia oraz pupilom o bardziej kanapowym trybie życia, których zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie mniejsze.

Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej. Jeśli zwierzak mieszka razem z Tobą w domu, postaraj się jak najczęściej wychodzić na spacery bądź inicjować zabawy. Wówczas kości i stawy zyskają na wytrzymałości, a organizm będzie odporny na drobne infekcje. Łącząc aktywność fizyczną z właściwą dawką i kalorycznością karmy suchej dla psa, masz pewność, że pupil nie będzie mieć problemów zdrowotnych, nawet w podeszłym wieku. Zawsze po zakończonym posiłku uzupełniaj miskę świeżą wodą do popicia. To bardzo ważne, aby pupil regularnie uzupełniał płyny, w szczególności po skończonym jedzeniu.

Surowce mięso – czy będzie odpowiednie zamiast karmy?

Bardzo często właściciele pupili nie wiedzą, czy karmienie surowym mięsem jest odpowiednie. Trudno jednoznacznie wyjaśnić tę kwestię. Ogólnie podawanie surowego mięsa nie jest niczym złym. Należy jednak zwrócić uwagę, skąd dokładnie pochodzi surowiec. Bardzo często produkty z marketów posiadają chemiczne dodatki odpowiadające za zachowanie świeżości. Dla ludzi tego rodzaju substancje są neutralne, natomiast w przypadku psów możliwe jest wystąpienie uczulenia bądź problemów żołądkowych. Zwykle lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po karmę suchą dla psa. Wówczas masz pewność, że pożywienie jest odpowiednie dla zwierzęcia.

A co z drobnymi przekąskami?

Psiaki, podobnie jak ludzie, uwielbiają drobne przekąski. Ich ulubionym przysmakiem nie są jednak smakołyki w formie cukierków bądź czekolady. To mięsne produkty, na przykład niewielkie krokiety bądź kabanosy. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po tego rodzaju przekąski, niż podawać zwierzęciu resztki ze stołu. Oferta tego typu produktów jest bardzo bogata. Najlepiej wybrać przekąski naturalne, suche lub wilgotne, miękkie lub twarde bez dodatków. Dla każdego psa świetnie sprawdzą się naturalne kości do gryzienia.

Bardzo często pożywienie przygotowane z myślą o ludziach jest nieodpowiednie dla układu pokarmowego psa. Przysmaki powstają z wysokiej jakości surowców, są odpowiednio przetworzone, nie uczulają i nie powodują problemów żołądkowych. Na dodatek to smaczne kawałki mięsa, których zakup jest naprawdę niedrogą kwestią. Nawet małe opakowanie przekąsek wystarcza na dłuższy czas, ponieważ smakołyki powinny być podawane w niewielkich ilościach. To doskonałe uzupełnienie diety opartej na suchej karmie dla psa, a także znakomity sposób na opanowanie i trening psiaka. Jeżeli chcesz właściwie zadbać o dietę swojego pupila, pamiętaj o naturalnym pożywieniu oraz drobnych przekąskach. Zawsze sięgaj po wyroby ekologiczne, zgodne z potrzebami współczesnych psów.

Przejdź do panelu Kreator
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.